بررسی بازی Resident Evil 3

بررسی بازی Resident Evil 3

پس از موفقیت های بازی Resident Evil 2 شاهد عرضه نسخه ریمیک Resident Evil 3 بودیم. نسخه‌ای که از آن انتظار می‌رفت تا همانند ریمیک شماره دوم موفق عمل کند در ادامه با نقد و بررسی بازی Resident Evil 3 با ما همراه باشید.

وقایع شماره سوم، ۲۴ ساعت قبل از شماره دوم RE اتفاق می‌افتد. شهر راکون یا بگویم راکون سیتی به تازگی با هجوم زامبی ها بر اثر گسترس ویروس T همراه شده و حال ما کنترل جیل ولنتاین و ماجراجویی برای فرار از شهر و البته مقابله با نمسیس را به دست خواهیم گرفت. در حالی که دو شماره اول RE تمرکز بیشتری بر روی بخش Survival و ترس داشتند و کمتر بازیکن را درگیر مبارزات می‌کردند، شماره سوم مسیر متفاوتی را انتخاب کرده بود که در آن بیشتر بازیکن را درگیر مبارزات بازی می‌کرد.

گان‌پلی و سرعت بازی‌ها در خدمت بخش اکشن قرار گرفته و با عنوانی بسیار سریع‌تر نسبت به شماره دوم طرف هستیم. حال جیل می‌تواند در مقابل زامبی‌ها ازقابلیت dodge کردن استفاده کند و بدین صورت در کسری از ثانیه از مهلکه جان سالم به در برده و به ماجراجویی خودش ادامه دهد. در کنار این موارد مثل همیشه شاهد وجود اسلحه‌های مختلفی هستیم که همچنان استفاده و پیدا کردن آن‌ها لذت بخش است.

در کنار زامبی‌های کلاسیک و سگ‌های معروف سری، شاهد حضور دیگر موجودات مانند عنکبوت‌ها، Gamma و گونه‌های جدیدی از دشمنان هم هستیم، اما در این بین تعداد زیادی از دشمنانی که در شماره سوم حضور داشتند، در این جا نقشی ندارند. به عنوان مثال خبری از کلاغ‌های زامبی و کرم های زیر زمینی نیست. البته این حذفیات تنها محدود به دشمنان نمی‌شود و تعدادی از محیط‌های بازی همانند پارک و برج ساعت هم در نسخه ریمیک وجود ندارند و تنها در قالب متن‌ها و دیالوگ‌ها به آن‌ها اشاره می‌شود. کپکام سعی کرده‌است تا در قالب مراحل مربوط به کارلوس این کمبود ها را جبران کند، اما در این کار موفق نبوده‌است.

موتور توانمند کپکام با نام  Reach for the Moon که به خوبی در عناوین مختلف این شرکت خوش درخشیده، یک بار دیگر در نسخه ریمیک کیفیت بالای این موتور گرافیکی را به نمایش در می‌آورد. از طراحی با جزئیات مراحل مربوط به شهر راکون گرفته، تا مراحل بیمارستان و آزمایشگاه همه از جزئیات فراوان و طراحی فوق‌العاده‌ای برخودار هستند. مراحلی که بیست سال قبل و در زمان کنسول PlayStation  آن ها را به صورت دوربین ثابت تجربه کرده بودیم، حالا به لطف پیشرفت تکنولوژی رنگ و بوی جدیدی را به خود گرفته‌اند و این بار قادر خواهیم بود تا همان مراحل را با یک عینک جدید مشاهده کنیم و البته لذت ببریم.

نسخه ریمیک شماره سوم، قبل از آن که بخواهد بد باشد، ناامید کننده است. شاید دلیل اصلی آن سطح توقع بسیار بالای ما بعد از تجربه ریمیک نسخه دوم باشد. ریمیک شماره سوم به شدت سعی کرده تا یک عنوان اکشن باشد و این هم به ضرر بازی تمام شده‌است. هر چند شاید بگویید این بازگشت به ریشه‌ها است و شماره اصلی هم اکشن بود، اما نباید فراموش کنیم که آن دوران گذشته و در حال وارد شدن به نسل نهم کنسول‌ها هستیم. کپکام به خوبی در نسخه ریمیک شماره دوم این موضوع را متوجه شده بود و موفق شد تعادل مناسبی را در بخش مبارزات و معما ها به ارمغان آورد، اما نسخه سوم این گونه نیست و دوز اکشن بیش از حد زیاد و معما کم است. حضور شخصیت نمسیس هم بسیار ناامید کننده و محدود بوده و به هیچ عنوان آن ابهت گذشته خود را ندارد. به پایان رساندن نسخه ریمیک تنها شش ساعت به طول می‌انجامد و وجود بخش آنلاین هم نتوانسته این ضعف را جبران کند. بخش‌های حذف شده از بازی در کنار موارد دیگر باعث ارائه محصولی شده که قابل قبول نیست و با قیمت کنونی فعلا باید برای تجربه آن‌ صبر کرد.

administrator

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *